Početna strana > Hronika > Mark Almond: Britanska vlada u neugodnom položaju povodom slučaja Ganić
Hronika

Mark Almond: Britanska vlada u neugodnom položaju povodom slučaja Ganić

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 04. mart 2010.

Jedan od onih koji su, po sopstvenom priznanju, pomalo iznenađeni hapšenjem Ejupa Ganića u Londonu je i profesor Mark Almond, predavač moderne istorije na Orijel koledžu u Oksfordu i stručnjak za Balkan.

Almond naime primećuje da su britanske vlasti uglavnom bile nezainteresovane za optužnice koje se ne odnose na bosanske Srbe.

Sada se britanska vlada, dodaje profesor Almond u razgovoru za BBC, našla u prilično neugodnom položaju: "Položaj je neugodan, zato što vlada ima ograničen uticaj na sudski postupak. Vlada se pita jedino ako sud odobri izručenje. U tom slučaju ministar pravde može sopstvenom odlukom da to spreči. Stoga će u narednih nekoliko nedelja biti mnogo lobiranja po kuloarima Vajthola odnosno vlade. Pristalice Ejupa Ganića već su se oglasile u britanskim medijima, a verovatno su iza scene aktivni i oni koji misle da ga treba izručiti Srbiji".

Najmanje je verovatna mogućnost, dodaje profesor Almond, da se bivšem članu ratnog predsedništva BiH sudi u Britaniji, jer bi to posredno značilo da se London u ovoj stvari svrstava uz Beograd.

Ovo, inače, nije prvi slučaj da je neki strani zvaničnik uhapšen u Londonu pod sumnjom da je odgovoran za zločine, podseća sagovornik BBC-ija: "Najpoznatiji je slučaj čileanskog generala Pinočea, koji je uhapšen krajem devedesetih godina u Britaniji. Taj slučaj britanska vlada je na kraju razrešila tako što je odlučila da je general isuviše bolestan da bi bio izručen Španiji, koja ga je tražila zbog zločina nad njenim državljanima. Pinoče je vraćen u Čile, gde je u miru proveo poslednje godine života. Bilo je i slučajeva čečenskih izbeglica, čije je izručenje, zbog terorističkih napada, tražila Rusija. Ti zahtevi su najčešće odbijani sa obrazloženjem da oni u Rusiji ne bi dobili pravedno suđenje. Problem Ejupa Ganića je što on ne spada ni u jednu od pomenute dve kategorije. Drugim rečima, čini se da nema zdravstvenih problema, pošto vrlo često dolazi u Britaniju i drži predavanja, a nema ni razloga da se veruje da proces u Beogradu ne bi bio pravedan.

Stoga bi, procenjuje za BBC profesor Mark Almond, eventualno poništavanje sudske odluke da Ganić bude izručen Srbiji bilo politički motivisano željom da se ne pokvare odnosi sa Bosnom.

S druge strane, dodaje Almond, takav stav mogao bi da naruši odnose Londona sa Srbijom i bosanskim Srbima.

U svakom slučaju, ceo proces, kao što je to uvek slučaj sa sudskim procedurama, će potrajati.

U međuvremenu, drugi balkanski lideri, koji bi se mogli naći u sličnoj situaciji, izbegavaće London, dodaje sagovornik BBC: "Svedoci smo da se Haški sud trudi da što pre završi proces Radovanu Karadžiću, pre nego što se ugasi, što znači da će se izvući mnogi koji, sticajem okolnosti, nisu postali zvučna imena tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, a veruje se da su počinili zločine. Ta selektivna pravda, po mom mišljenju, predstavlja opasnost po buduću stabilnost regiona", ocenio je u razgovoru za BBC profesor Mark Almond, stručnjak za Balkan.

(BBC)